8 maja 2010

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Śląskiego. Baner




Koncepcja graficzna. Opis

Dla projektu Biblioteki Cyfrowej UŚ została opracowana nowa identyfikacja wizualna. Celem nowego stylu graficznego jest wyróżnienie i wzmocnienie zewnętrznej komunikacji projektu z przyszłymi użytkownikami/czytelnikami BC UŚ.


Założeniem kompozycji jest symboliczna prezentacja aktu twórczego. Idzie on bowiem w parze z każdym twórcą: uczonym i artystą, ale też odbiorcą. Towarzyszy każdej percepcji, ma miejsce zarówno podczas pisania książki jak i lektury. Także my - odbiorcy wszystko, co jesteśmy w stanie zobaczyć, usłyszeć  przetwarzamy krytycznie - co również jest przejawem tego aktu.  

left-box-header-back.png
Realizacja pomysłu na symboliczne ujęcie aktu twórczego przejawia się w elementach tła banera oraz etykietach (left-box-header-back.png), na których widnieje rysunek przypominający zapiski. W tle banera znajdują się czcionki dawnej maszyny do pisania osadzone na osobnych dźwigniach. Z nimi połączone zostały ciągi zer i jedynek – symboliczna wizualizacja digitalizacji . Obie warstwy przykrywa tekstura zaczerpnięta i przekonwertowana (wł. przekomponowana) z cyfrowej kopii karty jedynego sfotografowanego starodruku (Samuel Twardowski, Miscellanea selecta, Kalisz 1682) jaki Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego zamieściła w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (starodruk ten , na zamówienie pracownika naukowego, w całości sfotografowano, a następnie opublikowano w ŚBC [1]). Wszystkie warstwy stanowią tło banera. Na warstwach, po lewej stronie wkomponowany został fragment herbu uniwersyteckiego. Poniżej napisu „Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Śląskiego” - w prawym, dolnym rogu - znajdują się trzy emblematy: UŚ, BUŚ oraz ŚBC.  
 
Zostały one dodane w postaci nowej, zewnętrznej warstwy. Można je stamtąd  usunąć  i/lub dodać inne symbole (np.  gdyby w przyszłości w projekcie partycypowały inne jednostki,  instytucje lub organizacje). Pomysł na projekt Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Śląskiego wiąże się z projektem RID, którego celem jest „rozszerzenie dostępu oraz powiększenie poziomu niezawodności dostępu do Internetu czytelnikom Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, zwłaszcza grupie osób niedowidzących i niewidzących. Celem szczegółowym jest natomiast poprawa funkcjonalności ŚBC (…)[2]”. W związku z tym w całym szablonie zachowany został mocny kontrast kolorystyczny między tekstem a tłem. Samo oprogramowanie dLibra - spełnia zasadnicze instrukcje dot. rozdzielenia warstwy treści i grafiki – istotne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych i zalecane przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego. Kolorystka nawiązuje do barw serwisu Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego.



[1]  Informacja zaczerpnięta ze  Sprawozdania Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego za rok 2007, dostęp 09.06.2010: http://www1.bg.us.edu.pl/sprawozdania/2007.pdf
[2]  Informacja na podst. artykułu Andrzeja Koziary i Małgorzaty Wagi: Dostosowanie zasobu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej do rozszerzonego dostępu internetowego – RID.  Dokument elektroniczny : EBIB, Elektron. Biul. Inf. Bibl. - 2009, nr 8.
Dostęp 07.05.2010: http://www.ebib.pl/2009/108/a.php?koziara_waga