22 stycznia 2019

Kubki dla WOŚP

W tym roku postanowiłam dołączyć do styczniowej kwesty inaczej niż w minionych latach. Wystawiłam na aukcje kubki z limitowanej wersji do licytacji na portalu aukcyjnym allegro.pl. Nie spodziewałam się wielkiej kwoty z licytacji, ale mam świadomość, że prawdziwą siłą tej akcji są małe datki i szczere odruchy serca, dzięki którym solidaryzujemy się w geście pomocy i stajemy się Lepsi od Nas Samych z Wczoraj! Wczoraj wieczorem kubki dotarły do mnie i już są w drodze do aukcjonariuszy! Dziękuję za wspólne wsparcie datkiem skarbonki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!






19 stycznia 2019

14 stycznia 2019

Matczak A. (2018). [Teoria bibliografii w II Rzeczypospolitej - recenzja]. Bibliotheca Nostra. No. 2(52), s. 225.

Teoria bibliografii w II Rzeczypospolitej / Agnieszka Gołda. - Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2018. - 400 s. ; 24 cm. - (Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nr 3722). - ISBN 9788322633373

Publikacja recenzowana

13 stycznia 2019

27 Finał WOŚP


To już 27. raz: wielkie granie, akcje, imprezy kulturalne i sportowe, publiczna kwesta prowadzona przez woluntariuszy na ulicach miast i wsi, niebywała solidarność napędzana pragnieniem niesiona pomocy. Od lat WOŚP organizuje wsparcie hospicjów dziecięcych, organizuje wyposażenie szpitali (zakup defibrylatorów, zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci). Orkiestra już gra! Dyryguje nią Jerzy Owsiak. "On potrafił nie tylko to zorganizować, ale zrobić to tak, żeby setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi poczuły się współodpowiedzialne i solidarne. Gdyby był politykiem, to byłby już chyba premierem Unii Europejskiej" – tak o Jurku Owsiaku powiedziała siostra Małgorzata Chmielewska. Przełożona Wspólnoty Chleb Życia dodała, że "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fenomen na skalę światową" (fragm. z wywiadu dla Onetu). Gram z Orkiestrą, bo to akcja łącząca Wszystkich w Pomaganiu. Jestem przekonana o tym, że gdy każdy z Nas wrzuca datek do puszki, Bóg uśmiecha się i... może na chwilę odpocząć...

9 stycznia 2019

Dzień Ligi Ochrony Przyrody



Dzisiaj Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Święto zostało ustanowione w rocznicę utworzenia LOP - najstarszej organizacji ekologicznej w kraju (zał. 9 stycznia 1928 r.). Głównym celem działalności stowarzyszenia jest kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec przyrody poprzez ukazywanie jej bogactwa, piękna i znaczenia. Stowarzyszenie propaguje postawę umiłowania i poszanowania przyrody, zajmuje się szerzeniem zrozumienia celów ochrony środowiska oraz  zachęca do pochylania się nad problemami i zagrożeniami, którym podlega środowisko. Ja zaś, w tę piękną rocznicę, zachęcam by świętować ją w duchu troski o los dzików. Możemy spróbować  odmienić go włączając się do akcji "Nie dla masowego odstrzału dzików", do czego Wszystkich Państwa gorąco zachęcam!

1 stycznia 2019

2019 (konferencje, kursy i szkolenia, projekty, udział w ważnych wydarzeniach)


  • Grafika do postu cinibowego inicjująca nowy cykl na FB #KsiążkiZTornistra.

  • Fotorelacja ze spotkania poświęconego pierwszemu w Polsce sztucznemu torowi łyżwiarskiemu, mieszczącemu się na terenie dzisiejszego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, towarzyszącemu otwarciu wystawy „Torkat. 90 lat historii”.

  • Prezentacja CINiB-y na otwarcie wystawy o Torkacie

  • Konferencja pt. "Wzory osobowe i wzorce współczesnych wykonawców zawodów bibliotekarskich i informacyjnych", 4 grudnia. CINiBA w Katowicach.

  • Współpraca w przygotowaniu wystawy okolicznościowej "Światy Olgi Tokarczuk" - oprac. Patrycja Patrzykowska i Katarzyna Wyszyńska. oprac. graficzne: Aleksandra E. Adamczyk.

  • Grafika FB na kiermasz charytatywny.

  • Dzień bez samochodu. Grafika FB.

  • Fotorelacja na Dzień Przyjaźni.

  • Fotorelacja dla projektu #SunnyCINiBA.

  • #książkawPlecaku. Emblemat promujący akcję. Banner TV. Grafika FB (social-media)

  • #SunnyCINiBA. Emblemat promujący akcję. Projekt nadruku na leżaki. Plakaty i druki promocyjne. Banner TV. Grafika FB (social-media)

  • Dzień Informatyka w cinibowym kalendarzu. Grafika okolicznościowa

  • Oprac. graficzne emblematu cinibowego do kalendarza tradycyjnych i nietypowych świąt. Emblemat FB (social-media).

  • #ZdajMaturęzCinibą. Emblemat promujący akcję. Banner TV. Grafika FB (social-media)

  • Kartka wielkanocna.

  • Grafika okolicznościowa FB (social-media) - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

  • #MaszTowCinibie (TV).

  • Free Wi-Fi. Emblemat dla Ciniby (TV).

  • Projekt koszulki Volleyball Team CINiBA!

  • Odczyt dra hab. Alojzego Czecha, prof. hon. UE w Katowicach: Środowisko organizatorskie w pierwszych latach II RP (w 100-lecie Niepodległości). Organizatorzy: Ośrodek Historii i Tradycji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Sala konferencyjna, 31.05.2019.

  • Seminarium pt. Czasopisma bibliologiczne i informatologiczne w dobie przemian w ramach XLIII Forum Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych SBP. CINiBA Sala konferencyjna, 28.05.2019.Szkolenie w ramach programu Erasmus+ (Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt), 13-17.05.2019

  • "Zamień głos w swój największy atut" - warsztaty z Piotrem Gajosem. CINiBA Sala dydaktyczna, 11.04.2019.

  • Szkolenie dla pracowników UŚ - "Nowe zasady ewaluacji działalności naukowej i obiegu informacji o dorobku naukowym w UŚ" - prezentacja podstawowych zagadnień związanych z zasadami oceny dyscyplin naukowych (kryterium: ocena dorobku - artykułów, rozdziałów i monografii). Prowadzenie: Michał Tomaszek, Aneta Drabek. CINiBA Sala konferencyjna, 9.04.2019 i 11.04.2019.

  • Seminarium POLBIT "Social media jako element komunikacji i marketingu w bibliotekach akademickich". Wojskowa Akademia Techniczna, Biblioteka. Warszawa, 26.03.2019.

  • Szkolenie z baz: Web of Science, Journal Citation Reports oraz InCites (wprowadzenie do bibliometrii, jej zastosowanie w ocenie dorobku naukowego, narzędzia, analizy, wskaźniki; Web of Science – platforma, bazy, indeksy, dostępne funkcjonalności; indeksy Web of Science Core Collection, zawartość bazy; kryteria selekcji i proces oceny źródeł (czasopism, konferencji, książek); wskaźniki bibliometryczne stosowane w ocenie czasopism dostępne w Journal Citation Reports; budowanie kwerend i sposoby wyszukiwania oraz zarządzania rezultatami; tworzenie raportów cytowań; wyszukiwanie dodatkowych cytowań w cytowanej bibliografii; kreowanie profili autorski ORCID i Researcher ID; platforma recenzentów Publons; wprowadzenie do narzędzia InCites Benchmark Analytics; identyfikacja i analiza działalności naukowo-badawczej oraz określanie jej efektywności w kontekście Instytucji, jednostki, autorów etc.; identyfikacja i analiza dziedzin oraz poszczególnych dyscyplin działalności naukowej, instytucji i autorów; współpraca naukowa i jej znaczenie; analiza porównawcza, ranking uczelni i instytucji naukowych; identyfikacji ekspertów wewnątrz jaki i poza organizacją). Prowadzenie: Marcin Kapczyński (Clarivate Analytics). 22.02.2019.

  • Szkolenie w CMS "Joomla! Zarządzanie treścią oraz wybranymi modułami serwisu" (zarządzanie treścią: tworzenie, edycja oraz publikacja artykułów, dodawanie grafik oraz załączników, - tworzenie oraz modyfikacja menu witryny, modyfikacja modułów strony głównej, obsługa oraz modyfikacja wybranych modułów zaplecza). Prowadzenie: mgr inż. Dawid Witczak (UE), 21.02.2019.



    Ostatnia aktualizacja: grudzień 2019