28 grudnia 2018

Maćkiewicz, K. (2018). Bazy publikacji pracowników w ocenie sprawozdawców wydziałowych. [W:] K. Jazdon, red. nauk. Biblioteka naukowa: czy jeszcze naukowa? [Nr] 33, Prace Naukowe Biblioteki Uniwersyteckiej. Poznań: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, 2018, s. 98.

 
Dostęp 02.10.2021: Link do tekstu (online



21 grudnia 2018

Karteczka Bożonarodzeniowa


"(...) I tak wszyscy społem wokoło stanęli,
Panu maleńkiemu wesoło krzyknęli:
funda, funda, funda, tota tiribunda.
Hej kolęda, kolęda!"

Uściski świąteczne dla:
Uczonych i Studiujących,
Cinibian i Znamienitych CINiB-y Gości,
Silezian, Zagłębiaków i Wszystkich Miłośników Wiedzy
z życzeniami odkrywania Najpiękniejszych Pokładów Człowieczeństwa! 

AEA

6 grudnia 2018

Mikołajki 2018


Tak wiele otrzymujemy od Matki Ziemi. Zróbmy też dla Niej chociaż jeden prezent. Wystarczy jeśli spróbujemy spędzić bardziej ekologiczne święta.

Oto 10 zielonych porad na święta:

1. Kupuj prezenty o małym wpływie na środowisko:
kupony na usługi: masaże, zabiegi kosmetyczne;
produkty lokalne, których nie trzeba transportować z odległych miejsc
produkty jak najmniej opakowane
bilety: do kina, zawody sportowe, do teatru, na kameralny koncert;
abonamenty na basen, do zoo czy muzeum;
2. Kupuj prezenty podwójnie pożyteczne:
datki dla instytucji charytatywnych, wsparcie pomocy zagranicznej - jednorazowe lub przez podjęcie zobowiązania długoterminowego, składki dla organizacji ekologicznych;
ekologiczne produkty spożywcze
3. Kupuj papier makulaturowy.
4. Pakuj prezenty w gazety lub w papier już raz użyty.
5. Wysyłaj elektroniczne kartki z świątecznymi życzeniami.
6. Nie kupuj ozdób świątecznych, których użyjesz tylko raz.
7. Nie kupuj plastikowych choinek. Ich rozkład trwa co najmniej 400 lat.
8. Kupuj choinki pochodzące z plantacji i zawsze sprawdzaj legalność ich źródła pochodzenia.
9. Posegreguj śmieci po świętach.
10. Nie wyrzucaj niechcianych prezentów, przekaż je tym, którym mogą się przydać.


WWF Polska
(Źródło: 'Prezent dla Ziemi. 10 zielonych porad na święta.' Portal Drewno.pl)

25 listopada 2018

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia



„Rysia”
Magdalena Samozwaniec

„Przyjdźcie do mnie kiedyś – rzekła dzieciom Rysia –
Dostałam od taty pluszowego Misia,
Który fika kozły, tańczy w takt muzyki,
Chlipie miód, wydając mruki i okrzyki…”

„Chlipie miód? To chyba całkiem niemożliwe!
Tak jedynie robią misie leśne, żywe…”
„Jeśli kto nie wierzy, może się przekonać,
Gdy w niedzielę przyjdzie w odwiedziny do nas!”

Przyszło więc do Rysi czworo małych gości.
„Gdzie Miś?” – wykrzyknęli, pełni ciekawości.
Rysia patrzy na nich i śmieje się skrycie:
„O jakim to Misiu, przepraszam, mówicie?

19 listopada 2018

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci powstał w 2001 roku z inicjatywy szwajcarskiej fundacji „Światowy Szczyt Kobiet” (Women's World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do urzędów swoich krajów - w ten sposób przyczynia się do tworzenia kultury zapobiegania nadużyciom i przemocy wobec dzieci.

16 listopada 2018

Międzynarodowy Dzień Tolerancji


Dzisiaj w święto szacunku akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie zapraszam do spotkania z naszą delikatnością, radością istnienia i ich afirmacją wpisaną w nasz genotyp duszy. Lubiąc siebie, nie możemy nie lubić innych. Szanując siebie, wiemy jak szacunek okazać tym, których spotykamy na swej drodze.

27 października 2018

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego



W filmie zakochana jestem bez pamięci. 


Pierwszy odruch serca wobec sztuki filmowej zrodził się przed wielu laty, kiedy to jako nastolatka usłyszałam po raz pierwszy tandem nietuzinkowych, niezwykle intrygujących krytyków filmowych. W tym czasie na ekranach  telewizorów, w których mogliśmy wybierać jeden spośród dwóch, a potem aż trzech kanałów, w naszych domach w niedzielne przedpołudnia gościli dwaj sympatyczni panowie: młody, przystojny i czarujący Tomasz Raczek (i to się nie zmieniło) oraz dużo od niego starszy, rezolutny i, co tu dużo mówić, mocny w gębie, Zygmunt Kałużyński. Tuż przed seansem filmowym prezentowali wobec zapowiadanego dzieła opinie tak pięknie się różniące, że nawet, jeśli wygłoszona ostatecznie konstatacja okazywała się nie być wspólna (sic!), ale jeszcze kąśliwa, nie sposób było zrezygnować z seansu i odejść od ekranu telewizora. Za każdym razem uroczo, ale też ze znawstwem obydwaj panowie przekonywali się wzajemnie o tym, że albo mamy do czynienia z niewyobrażalną szmirą, albo, że omawiany film to prawdziwe arcydzieło. Program nosił tytuł "Perły z lamusa", a pokłosiem tych telewizyjnych spotkań są książki wydane nakładem Instytutu Wydawniczego LATARNIK w serii Perły kina. Leksykon na XXI wiek.

25 października 2018

Rola Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w procesie włączania społecznego / Aleksandra E. Adamczyk // W: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w pięćdziesięciolecie istnienia. - Katowice : Oficyna Wydawnicza Wacław Walasek, 2018. - s. 256-266
 
Publikacja recenzowana
Bibliografia Dorobku Pracowników Uniwersytetu Śląskiego - doświadczenia ostatniej dekady / Aleksandra E. Adamczyk // W: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w pięćdziesięciolecie istnienia. - Katowice : Oficyna Wydawnicza Wacław Walasek, 2018. - s. 245-255

Publikacja recenzowana

1 października 2018

Międzynarodowy (Światowy) Dzień Muzyki



Muzyka jest dla mnie jak niekończąca się opowieść, baśń, której wciąż chce się słuchać...

Muzyka jest ze mną, odkąd pamiętam. A pamięcią sięgam naprawdę daleko! Kiedy byłam małą dziewczynką, do naszego przedszkola przyjechała miła starsza pani. Ta pani była profesorką z sosnowieckiej Szkoły Muzycznej I stopnia i przybyła do nas, żeby przeprowadzić wstępny egzamin, sprawdzający nasze, przedszkolaków, umuzykalnienie. Wypadłam pomyślnie. Potem był jeszcze jeden egzamin, oficjalny, w murach szkoły, przed komisją. Trafiłam do klasy skrzypiec, potem fortepianu i zaczęła się moja przygoda z muzyką: od generowania pojedynczych dźwięków na maleńkich, dziecięcych skrzypcach, po uskrzydlające współbrzmienia w harmonii, która prędzej czy później musiała się pojawić, jeśli nie na lekcjach gry na fortepianie, to na próbach szkolnego chóru, szkolnego zespołu, orkiestry i późniejszych zespołów (z czasów studenckich). 

27 września 2018

27.09 - Światowy Dzień Turystyki



To był początek lat 90-tych... Jechałam tramwajem linii 21 w kierunku dzielnicy Stary Sosnowiec. Zapomniałam dodać, że sytuacja, którą wspominam, miała miejsce w czerwcu. Zatem, w upalny czerwcowy dzień podążałam w dość zatłoczonym tramwaju w kierunku wspomnianej dzielnicy. 

18 września 2018

Jerzy Kukuczka - zobywca Korony Himalajów i Karakorum



18.09.1987 – Jerzy Kukuczka jako drugi himalaista w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, wspinając się na wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tys. m n.p.m.

5 września 2018

5 września - rocznica urodzin Freddiego!



5 września 1946 w Stone Town (Zanzibar) urodził się Gudźarati Pharōkh Balsārā‌, wł. Farrokh Bulsara, dla nas wszystkich znany jako Freddie Mercury.



28 sierpnia 2018

Święto Lotnictwa Polskiego


Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest od 1993 r. w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury, które odnieśli w  Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych - Challenge - w 1932 roku.

19 sierpnia 2018

19 sierpnia - Światowy Dzień Fotografii




Byłam w trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej, kiedy dostałam od ojca swój pierwszy aparat fotograficzny (Voskhod CCCP). Okazja była nie byle jaka: wycieczka z całą klasą  do... Chorzowa (z Sosnowca...). W planach mieliśmy ogród zoologiczny i planetarium. Łałałiła!

Instruktaż posługiwania się magicznym pudełkiem nie mógł trwać krótko, bo też nie były to czasy tzw. głupich jasiów (znanych także pod dużo podlejszą nazwą - idiotenkamera), nie było komórek z funkcją aparatu, co ja mówię, w ogóle nie było komórek! Nie wystarczyło pstryknąć, aby zatrzymać chwilę. Musiałam poznać arkana sztuki fotograficznej: wiedzieć czym jest światłomierz i do czego służy, dlaczego tak ważne jest, aby dopasować czas naświetlania kliszy do parametrów przysłony, "źrenicy oka" aparatu.

6 sierpnia 2018

75. Tour de Pologne 2018


Rower - od ponad 100 lat w modzie!

Trwa 75. Tour de Pologne 2018 - Wyścig kolarski dookoła Polski, cztery etapy w województwie śląskim! Spokojnie, w TdP panowie jadą pojedynczo!


Grafika zainspirowana fotografią z albumu "Cykliści. Sympatycy, pasjonaci, mistrzowie 1886-1939" z nowej serii ośrodka Karta zatytułowanej "Historie obrazkowe". W książce znalazło się ponad 100 zdjęć dokumentujących tradycje polskiego kolarstwa przed II wojną światową.


1 sierpnia 2018

74. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO



Latami toczy się spór, głównie wśród badaczy, o sens zrywu sierpniowego. Każda ze stron posługuje się mocnymi argumentami. Jednakże 1 sierpnia o godzinie „W” wszyscy zgodnie oddajmy szacunek Powstańcom.

30 lipca 2018

30 lipca - Międzynarodowy Dzień Przyjaźni



Grafika zainspirowana emblematem wydawnictwa Themersonów Gaberbocchus Press, autorstwa Franciszki Themerson.

29 lipca 2018

Tomasz Stańko (1942-2018)

Odszedł Tomasz Stańko - jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu: trębacz, kompozytor i mistrz improwizacji. Jeszcześmy się z jednego ciosu nie otrząsnęli, spadł kolejny grom...

Kto teraz będzie, jak On, zaklinać dźwięki?

18 lipca 2018

18 lipca - Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli



"Najbardziej boimy się nie tego, że jesteśmy do niczego.
Najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę.
To nasza jasna – a nie ciemna – strona nas przeraża.
Zadajemy sobie pytanie, czy możemy być śmiali, błyskotliwi, piękni, utalentowani i niezwykli.

A czyż właśnie tacy nie jesteśmy?"

Nelson Mandela

30 czerwca 2018

[Komunikacja naukowa w humanistyce - recenzja] / Aleksandra E. Adamczyk // "Nowa Biblioteka. New Library. Usługi, Technologie Informacyjne i Media" - Nr 1 (2018), s. 177-181

Komunikacja naukowa w humanistyce / red. Emanuel Kulczycki. – Poznań : Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii UAM, 2017. – 328 s. ; 24 cm. – (Biblioteka Komunikacji Społecznej ; t. 5). – ISBN 978-83-7092-164-4

Pełny tekst [TUTAJ]
Publikacja recenzowana

22 czerwca 2018

Kubek Przyjaźni!




Grafika zainspirowana emblematem wydawnictwa Themersonów Gaberbocchus Press, autorstwa Franciszki Themerson.


21 czerwca 2018

21 czerwca - Międzynarodowe Święto Muzyki!


Obchody Święta Muzyki zainicjował w 1981 r. Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Od 1995 r. jest to już Międzynarodowe Święto Muzyki.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, "Fête de la Musique" jest grą słów, homofonem wyrażenia "Faites de la musique!" (pl. Róbcie muzykę!) i jest jego hasłem przewodnim. Święto zachęca muzyków na całym świecie do spontanicznego muzykowania na ulicach miast i w miejscach publicznych. Dzięki organizowanym licznym darmowym koncertom, występom zarówno amatorów jak i profesjonalistów daje szerokiej publiczności dostęp do niemal wszystkich gatunków muzycznych (muzyki poważnej, jazzu, rocka, poezji śpiewanej, muzyki chóralnej, elektronicznej, folku, etno itd..).

Rozejrzyjmy się i nadstawmy uszu...

PS. W tle/u dołu jazzowy band uliczny grający na jednej z ulic Wilna. Ich melodie wciąż brzmią mi w uszach (w duszy?)...

8 czerwca 2018

8 czerwca - Dzień Informatyka



Mam pewną łatwość uczestniczenia w wykonywanej na co dzień profesji zachowując pełną symbiozę z własnymi zamiłowaniami. Dotykam humanistyki, od czasu do czasu służę swoją wiedzą i umiejętnościami informatycznymi, nie stronię też od artystycznej wypowiedzi. Sądzę, że kiedy Bóg sobie mnie wymyślał, trochę się wahał co do zdolności, z jakimi chciał mnie posłać na ziemski padół. A że spraw od zarania miał na głowie bez liku, tę kwestię pozostawił mojej decyzji. Do dzisiaj jakoś nie udało mi się dokonać wyboru, który pozwoliłby mi skupić się i wykorzystać jedną umiejętność, a odrzucić inne. I chociaż mam z tym czasem niemałe zamieszanie, to nie zamieniłabym swojego życia na żadne inne.

Jesteśmy otoczeni światem oprogramowanym, ale nie zapominajmy o tym, skąd i dokąd zmierzamy. Mocowanie się z tym może przysłonić piękno naszej wędrówki.

Twórcom i użytkownikom dobrych rozwiązań informatycznych posyłam moc serdeczności!

22 maja 2018

22 maja - Dzień Praw Zwierząt

Dama z ratlerkiem

Kochasz, szanujesz zwierzęta? Potrafisz stanąć w ich obronie? Może reagujesz, gdy dzieje im się krzywda? Jeśli stać Cię na to, by stanąć w obronie najsłabszych, bezbronnych i niemających głosu, celująco zdałeś egzamin z człowieczeństwa!

Naprawdę - jesteś Kimś!


17 maja 2018

17 maja - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego


Gutenberg 'zbanowany'

Żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji teoretycznie jest swobodny i praktycznie niczym nieograniczony (no, poza nielicznymi wyjątkami krajów, które nie honorują prawa i norm wypracowanych w demokratycznych systemach). Mamy XXI wiek, tymczasem można odnieść wrażenie, że koncept gutenbergowski, który uruchomił powszechność informacji, niektórym współcześnie żyjącym jest bardzo nie na rękę... Wynalazek wynalazkiem, Gutenberga (za te treści, które szerzył) chętnie by dzisiaj 'zbanowali'... Ponadto uwarunkowania strategiczne związane z sytuacją geopolityczną uruchomiły w sieci obowiązkową "cyberweryfikację".

15 maja 2018

15 maja - Święto Polskiej Muzyki i Plastyki


Były tworzone przez wieki: obrazy, rzeźby, utwory muzyczne. Formy proste ewoluowały do niezwykle złożonych i wielowarstwowych w swej symbolice. Akty i dzieła twórcze rodziły się z potrzeby serca, dla osobistego przeżycia estetycznego. Dzieła wytwarzane przez wybitnych artystów, architektów, rzemieślników, kompozytorów - zachwycają nas do dnia dzisiejszego.

6 maja 2018

6 maja - Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Niedzielna wycieczka. Któż z nas nie skorzystał z przywilejów dnia wolnego? Na wiele dni przed wyjazdem cieszymy się na myśl o oddaleniu od kieratu i codzienności. Serce radośnie dostraja się do myśli o pięknym czasie i miejscu, które chcemy odwiedzić. Droga jest spokojna, ale... ktoś nie wytrzymuje presji zaprogramowanej w sobie ambicji bycia pierwszym: w kolejce, na światłach, na parkingu, przy bramce na A-czwórce, no wszędzie tam, gdzie można być pierwszym.

2 maja 2018

Wolność kocham i rozumiem


Najbliższe są mi: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie, Śląsk, ale też Podhale, okolice Lelowa  i... Wysoczyzny Łaskiej. Miejsca rozproszone na mapie naszego kraju, jedne związane z Bliskimi, inne z pracą i pasjami. Odczuwam wielką radość i dumę, że pomimo iż losy rozproszyły rodzinę i przyjaciół  po różnych zakątkach kraju i świata, łączy nas wspólna historia, a o własnej tożsamości i światopoglądzie możemy mówić bez lęku.

30 kwietnia 2018

Międzynarodowy Dzień Jazzu / International Jazz Day



Dowolność interpretacyjna i aranżacyjna, improwizacja i charakterystyczny rytm synkopowany, do tego niestłumiony niczym pomimo upływu czasu i nowych odmian, a także różnorodnych stylizacji - czar Nowego Orleanu. To wszystko Jazz.

Po raz pierwszy uwiódł mnie w kierunku tej muzyki film 'Round Midnight (1986), dlatego dzisiaj zachęcam do lektury tekstu o jazzie obecnym w kinie autorstwa Damiana Tomczyka i oczywiście do dalszych peregrynacji z cudownymi dźwiękami, granymi zarówno razem, jak i osobno.

23 kwietnia 2018

Mądra zmiana!


Dzisiaj świętowanie na całego: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO promujące czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej z pomocą praw autorskich. Dzisiaj także Dzień Języka Hiszpańskiego, Dzień Geografa i... Dzień Konia!

13 kwietnia 2018

Logotyp 50-lecia Uczelni. Praca konkursowa (wariant A)


Praca wysłana na konkurs logotypu 50-lecia
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Projekt otrzymał wyróżnienie.
To dla mnie zaszczyt i przyjemność.
Dziękuję!

Załączam gratulacje dla Panów: Jarosława Dziubka - zwycięzcy konkursu i Marka Bołtryka - jego praca także otrzymała wyróżnienie.Więcej o konkursie i werdykcie w serwisie UKW w artykule: Wybraliśmy logotyp z okazji 50 lat uczelni.





Logotyp 50-lecia Uczelni. Praca konkursowa (wariant B)



Praca wysłana na konkurs logotypu 50-lecia
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

9 kwietnia 2018

Kucharska, I. (2018). Co dalej absolwencie? Nowe Nasze Sprawy. Data publikacji: 29.03.2018 r.


Dostęp 5.04.2018: Link do tekstu (online)

1 kwietnia 2018

Święconka 2018. Kartka świąteczna



Uwaga! Kartka zawiera
"lokowanie produktu" ;-)




W koszyczku Gaberbocchus - smok ten jest symbolem wydawnictwa Themersonów Gaberbocchus Press. Tym razem przyprawił sobie uszy zająca i niepostrzeżenie przycupnął obok świątecznego kurczaka... Spryciarz taki...